אנחנו אוכלים פחמימות, משום שתאי הגוף שלנו זקוקים לסוכר כדי לתפקד באופן תקין. (הצורך שלנו הוא לא בסוכר כסוכר או כממתקים אלא כפחמימות שמהוות את צריכת הסוכר הנכונה של הגוף).

ברגע שאוכלים פחמימות, תאי בטא בלבלב אמורים לייצר אינסולין, שתפקידו להעביר את הסוכר מהדם אל תאי הגוף שזקוקים לו. במצב של סוכרת נוצר מצב שיש שיבוש בהגעת הסוכר לתאים גם אם אוכלים מספיק פחמימות. הסוכר בדם נשאר גבוה ותאי הגוף נשארים "רעבים" לסוכר.

 אם כך מהי סוכרת?

מחלה הנגרמת כתוצאה מבעיה בהפרשת האינסולין מתאי בטא בלבלב או מעמידות של תאי הגוף לאינסולין.

דבר זה משבש את חילוף החומרים של פחמימות, חלבונים ושומנים וגורם לעליית רמות הסוכר בדם, ולפגיעה ולנזקים לתפקודו התקין של הגוף.

 סוגי הסוכרת:

  • סוכרת נעורים – Type 1 – הרס מוחלט של התאים המייצרים אינסולין בלבלב וכתוצאה מכך יש פגיעה חלקית או מלאה של ייצור אינסולין. מחלה שיכולה להופיע בכל גיל אך בעיקר בילדות או בנעורים. סיבת המחלה היא ככל הנראה אוטואימונית – מערכת החיסון מייצרת נוגדנים כנגד תאי בטא בלבל והורסת אותם. סוכרת מסוג זה מצריכה הזרקת אינסולין ואין דרך לטפל בה תזונתית, אך כן חשוב לשמור על תזונה בריאה בכל מצב.
  • סוכרת מבוגרים – Type 2 – נקראת גם סוכרת שאינה תלויה באינסולין. הלבלב מייצר אינסולין אך האינסולין נשאר ברמה גבוהה בדם ככל הנראה בשל עמידות תאי הגוף לאינסולין. זוהי סוכרת שיכולה להופיע בכל גיל ומשתייכת לקבוצה זו גם סוכרת ההריון. בסוכרת מסוג זה יש תנודתיות ברמת הסוכר בדם … מצד אחד רמות מאוד גבוהות ומצד שני מצבים של היפוגליקמיה –צניחת רמות הסוכר בדם. התנודתיות הזאת יכולה לגרום לבעיות בריאותיות רבות. כמות האנשים החולים בסוכרת מסוג 2 הולכת וגדלה בצורה משמעותית עם השנים, משום שהסיבה העיקרית לה היא תזונה לקויה, השמנה וחוסר בפעילות גופנית..

לסוכרת עלולים להיות סיבוכים הקשורים במחלות לב, התקפי לב, אי ספיקת כליות, הפרעות קשות במערכת העצבים, פגיעה במערכת החיסון, היווצרות פצעים וכיבים שלא נרפאים ועוד.

 הטיפול בסוכרת בקליניקה

מטרת הטיפול היא קודם כל מניעה. תזונה נכונה ואורח חיים בריא יימנעו ברוב המקרים את הופעת המחלה ואם כבר חולים במחלה, אפשר בתזונה נכונה מותאמת אישית  לאזן סוכרת מבוגרים שעדיין לא טופלה תרופתית.

 הרבה פעמים אני שומעת ממטופלים, שיש להם גנטיקה של סוכרת במשפחה וזאת הסיבה שיש להם גם, אך בפועל רוב מי שטיפלתי בו עם סוכרת התחלתית ושינה את הרגלי התזונה שלו ואת המזונות שהוא אוכל, הצליח לאזן את רמות הסוכר ונמנע ממנו הצורך לקחת תרופות לסוכרת.

 במצבים של סוכרת שכבר מטופלת תרופתית יש צורך לשמור על רמת סוכר מאוזנת ככל הניתן, כדי למנוע סיבוכים אפשריים ולכן, תזונה נכונה ואורח חיים בריא הם חשובים.

כדאי לקרוא עוד


אבחון נטורופתי

נטורופתיה היא תורת ריפוי טבעית, המשתמשת במכלול כלים, שמטרתם איזון וריפוי הגוף. הנטורופתיה מתבססת על ההכרה, שלכל אדם יש את המנגנונים הפנימיים, שמאפשרים לו לרפא את עצמו ולהשיב את בריאותו. עוד על נטורופתיה

ייעוץ תזונתי

היום כבר ידוע לכולם שתזונה נכונה ואורח חיים בריא קשורים ישירות למצב הבריאותי והנפשי. אדם שניזון נכון מגיל צעיר יהיה פחות חשוף למחלות לכל אורך חייו ולעומתו אדם שניזון מתזונה לקויה עלול לפתח מחלות שונות. עוד על ייעוץ תזונתי

ניקוי רעלים

לכולנו חשוב איך אנחנו נראים וכמובן לא שוכחים להתקלח, אבל מתי בפעם האחרונה ניקינו את עצמנו מבפנים???
כשמדברים על ניקוי רעלים, בדיוק זו הכוונה…ש"נתקלח" מבפנים.
אנחנו חשופים לכל כך הרבה רעלים, שנכנסים אלינו לגוף והגיע הזמן שננקה גם את הפסולת הזאת, ושניתן למנגנוני סילוק הרעלים בגוף קצת לנוח מכל העומס היומיומי הזה, שנמשך שנים בלי הפוגות. עוד על ניקוי רעלים